Perekond on lastekodu õpilaste kooliväline üritus. Pereõhtusöögi traditsioon ja modernsus

"Elu sümbol on perekond" (perekonna tähestik)

Eesmärk: moodustamine positiivne kuvandõpilaste perekonnad lastekodu.

Ülesanded:

Kujundada ideid perekonna rollist inimese elus.

Tugevdada õpilaste vahelisi peresidemeid.

Õppige töötama meeskonnas, järgides vastastikuse austuse ja mõistmise reegleid.

Arendage kognitiivset aktiivsust, mõtlemist, loovat kujutlusvõimet.

Metoodiline varustus:

Plakatid vanasõnadega (demonstratsioon),

Kaardid vanasõnadega (individuaalsed),

Skemaatilised pildid (maja, inimesed, päike jne)

Video "Meie hobid"

Rekvisiidid võistlusteks (nukud, mähkmed, paelad, Õhupallid, viltpliiatsid, kostüümid lavastuseks)

Eeltöö:

Õppetundide tsükkel käimas pereharidus programmi järgi" hea kodu»

Luuletuste õppimine stsenaariumi järgi,

Toetudes teemale „Meie Sõbralik perekond»

Tunni käik:

Ved. Maagiline sümbol elu - perekond.

Selles on natuke isamaad, mina olen selles,

See kõik on sugulased, vend, õde,

Selles on väike õueplats,

See sisaldab päikest, kaske ja maja

Kõik temas naeravad ümberringi soojalt.

Mõelge sellele, mis on "perekond"? Jätkake oma kaartidel fraasiga "Perekond on..." (Lapsed loevad vastused ette).

Mõiste "perekond" tähtsus on väga suur. Perekond on meist igaühe jaoks elus kõige tähtsam, kõige vajalikum. Kuid mõnikord juhtub, et on ühine katus tema pea kohal (paigutab maja maketi), on koos elavad inimesed (siluetid). Neil on ühine perekonnanimi ja suhet tõendavad dokumendid. Aga pole vaja omavahel suhelda, lähedal olla. Ja igaüks püüab kiiresti kodust lahkuda sinna, kus teda mõistetakse ja aktsepteeritakse, kus ta on rohkem huvitatud.

Kas saate öelda, et see on perekond?

Mis seob inimesi perekonnas peale ühise perekonnanime ja ühine maja?

(laste vastused)

Õige. Olete loetlenud palju tingimusi ja vaimseid omadusi, mis aitavad inimestel luua õnnelik perekond. Aga mida teha? Puuduvad seadused, mis nõuavad inimestelt headust, armastust ja hoolivust. Ja siin õnnelikud pered on eksisteerinud tuhandeid aastaid.

Kuidas inimesed õpivad looma ja säilitama tugev perekond?

(laste vastused)

On veel üks ülekandeallikas elukogemus. Need on vene vanasõnad - rahvatarkuse terad. Neid kasutades püüame nüüd selle maja taaselustada ja aidata selle elanikel leida hingelist lähedust.

Saatejuht kinnitab tahvlile naeratuse.

Mis see on? (laste vastused)

Saatejuht paljastab esimese vanasõna.

Pakun välja vanasõna: "Hea maja hoiab ülal raske töö." Kas olete nõus?

Siis saate hõlpsasti koguda vanasõnu, mis on peidetud kummeli heinamaa alla. Peate koostama ühe vanasõna kahest osast. Ja soovitan Mišal pildilt vanasõna meelde jätta.

(Lapsed sorteerivad kaarte ja loovad paarid, loevad ette saadud vanasõnu)

Millest räägivad vanasõnad?

Millist kvaliteeti see pere eelkõige vajab?

Millise kiire me neile anname?

"Töökus" (kinnitage emotikonile kiir)

Ja raske töö toob teie koju õitsengu ja heaolu. (kinnitame maja külge lilled, puu, kassi)

Järgmine vanasõna on: "Kui perekonnas valitseb harmoonia, pole aardeid vaja." (ava vanasõna)

Mis on "poiss"?

Oskus iseenda ja inimestega läbi saada on inimeses kõige väärtuslikum omadus. Veendume selles.

Dramatiseering "Rahu perekonnas on kõige kallim"

Saatejuht: Kunagi elasid vanaisa ja naine.

Elasime kurvastamata,

Nad pesid kreekerit teega maha,

Kord kuus närisid nad vorsti.

Ja kõik oleks hästi, aga kana pole suur

Ta võttis selle ja munes muna.

Muna pole lihtne, muna on kuldne.

Ja nüüd meie hindadega

Ja üldiselt on see hindamatu.

Perele, nõuannetele

Vanaisa kogus oma lapselapse ja vanaema kokku.

Nii ja naa, see on nii.

Mida ma selle munaga tegema peaksin?

Võib-olla süüa või müüa,

Või muuta see dollariteks?

Või äkki langevad seinad,

Kas ostame moodsa muusikakeskuse?

Miks sa vanaisa oled, karda Jumalat!

Muusika ei maksa palju!

Parem ostame teleka

Tolmuimeja või transistor?

Või võtame käru seepi

Et maja oleks puhas.

Äkki ostame mulle parfüümi?

Peigmehed on üllatunud!

Või prantsuse huulepulk?

Mul on ka hea meel teda näha!

Siit algas kära ja boor,

Jah, igapäevane lärmakas vaidlus!

See pole nii, aga see pole nii!

Sa idioot!

Sa oled idioot!

Selline skandaal algas -

Maailm pole kunagi midagi sellist näinud!

Ainult kana vaikib, seisab laua lähedal.

Ma ei oodanud kunagi, et saan skandaali põhjuseks!

Selle peatamiseks

Ma pean muna purustama.

Ta tuli vaikselt üles

Ja lehvitades kergelt tiiba,

Ma kukkusin muna põrandale!

Ta purustas ta tükkideks!

Lapselaps nutab, naine nutab:

Mida sa teinud oled, Ryaba?!

Vanaisa ei nutnud, kummalisel kombel,

Ta keeras aukudega taskud välja.

Mul pole raha, mis siis?

Rahu perekonnas on väärtuslikum kui miski muu!

Jah, tõepoolest, rahu perekonnas on väärtuslikum kui miski muu. Ja valguskiir aitab seda säilitada "mõistmine" . Kas anname sellise valguskiire? (kinnitame emotikonile tala)

Nii et meie maja elanikud naeratavad! (pööra siluetid ümber).

Avastame järgmise vanasõna. "Kui te teisi ei aita, hukkute ise."

Mida see ütleb? (laste vastused)

Vastastikune abi on suurepärane asi. Ja enamus täiuslik paar, tegutsedes alati harmooniliselt ja kiiresti, on meie käed. Pakun teile seda ülesannet: töötate ühe kätepaarina ja demonstreerite meile vastastikuse abistamise imesid. Mängijad seovad paar kätt kokku ning vabade kätega peavad nad nuku mähkima ja vibuga siduma. (mängivad kaks paari). Hästi tehtud, sa tegid seda!

Anname oma sõpradele valguskiire « Vastastikune abi" .

Avastame järgmise vanasõna: “Koos pole koormav, aga lahus – jäta vähemalt maha!”

Millest see räägib?

Kuskil siin maailmas

Meie pere elab

Ei tunne leina ega ebaõnne

Ta on kuuldavasti sõbralik.

Loeme koos raamatuid

Lähme koos kinno

Puhkuse ajal laulame ja tantsime

Leiame tööpäevadel tegevusi.

koor

La-la-la-la-la-la-la

Oleme sõbralik perekond!

Sveta peseb riideid,

Sergei pühib põrandat,

Dima peseb nõusid,

Jalgpallile mõeldes.

Tööl on kiire,

Kõik on harjunud töötama

Ja me teame, kuidas lõõgastuda -

Grillime metsas!

koor

Anname väikese valguskiire"Sõprus"

Järgmine vanasõna on "Lõbus ei takista ettevõtlust." Hea tuju aitab nii tööl kui ka puhkusel. Ja mida suurem pere, seda rohkem Head tuju! ma soovitan koomiksivõistlus"Suur perekond" (Gosha, Valera)

Peate õhupalli täis puhuma - sellest saab maja, ja asetage see sinna suur perekond(joonista inimesi markeriga)

Anname väikese valguskiire"Lõbus" (huumorimeel).

Ja viimane vanasõna: "Aeg äriks on aeg lõbutsemiseks."

Lõbu pole ainult meelelahutus, vaid ka kõigi pereliikmete ühised hobid. Need aitavad inimestel ühineda ja üksteist paremini mõista.

Milliseid pereharrastusi sa tead?

Millised on meie pere laste hobid?

Vaata videost “Naeratuse” pere laste hobidest.

Anname veel ühe valguskiire"Perekonna hobid"

Nii saime päikest, jagasime oma soojust. Millest see koosneb? (lapsed loevad ette)

    Raske töö

    Arusaamine

    Vastastikkune abi

    Sõprus

    Huumorimeel

    Perekonna hobid

Ma arvan, et aitasime oma sõpru. Nad naeratavad, hoiavad käest kinni ja maja näeb rõõmsam välja. Kui nad proovivad, on neil kindlasti tugev pere. Võib-olla sarnaneb see meie “Naeratusega”.

Joonistuste näitus.

Ja ma soovin teile, et teie tulevasi peresid soojendaks ja kaitseks teie südamesoojus, teie hing ja selline lahke päike.

Ja lõpetame oma tunni luulega.

Olgu see kõik lihtsalt mäng

Kuid me tahtsime sellega öelda:

“Suur imepere!

Hoia see alles! Hoolitse tema eest!

Elus pole midagi tähtsamat kui eesmärk!

Kuidas perekond täna elab?

Probleeme on liiga palju, et neid üles lugeda.

Ja mõnikord me unustame

Mis on muredes ja muredes?

Peaasi, et pere päästa!

Perekond on nagu päike - valgust on palju,

Palju naeratusi ja lahkust.

Las see tee pole kerge,

Kuid see on usaldusväärne ja särav.

Kõik lapsed: Olgu meie pere tugev - teisiti pole maailmas võimalik elada!


Teema."Minu tulevane perekond"
Sihtmärk.Õpilaste arusaamade kujundamine perekonnast, selle funktsioonidest ja tähendusest inimese elus.
Ülesanded:
tutvustada õpilastele perekonna mõistet; mõiste "perekonna psühholoogiline kliima";
näidata (näite abil) rikkumiste tagajärgi perekondlikud suhted;
arendada omadusi, mis on vajalikud õnneliku ja rahuldustpakkuva pere loomiseks tulevikus.

Tunni edenemine

Aja organiseerimine.
Enne õppetunni alustamist pakun teile mängu "Ma näen, kuulen, tunnen". Kuulake mängureegleid: mängitakse ringis, esimene osaleja ütleb sõna “ma näen” ja helistab, mida näeb (siin ja praegu), teine ​​osaleja ütleb sõna “ma kuulen” ja helistab mida ta kuuleb jne. Iga osaleja peab need kolm sõna kordamööda ütlema. Nii et mängides, eneselegi teadmata, osalesid sa aktiivselt oma töös.
Täna juhin teie tähelepanu tunni teemale "Minu tulevane perekond". See õppetund aitab teil kujundada ettekujutuse perekonnast ja selle tähtsusest inimese elus. Saate vaimselt rännata tulevikku ja ette kujutada oma tulevast perekonda ja ennast selles.
Mitte ükski rahvas, ükski mõnevõrra tsiviliseeritud ühiskond ei saaks hakkama ilma perekonnata. Iga inimese jaoks on pere algus. Ma arvan, et ma ei eksi, kui ütlen, et peaaegu igaüks teist on mõelnud, milline perekond tal tulevikus on. Palun tõstke käsi, kui olete sellele mõelnud. Me räägime palju perekonnast, aga mis on perekond? (Kirjutan tahvlile sõna "perekond").
- Poisid, teie ees laual on kaardid ja markerid. Ülesanne on järgmine: iga osaleja peab kaardile kirja panema assotsiatsiooni, mis sinus sõna "perekond" kuuldes tärkab. Kirjutage ühele kaardile üks sõna. (Töö lõpus tuleb iga laps omakorda tahvli juurde ja kinnitab sõna "perekond" kõrvale kaardi, mis selgitab oma valikut).
- Pöörake tähelepanu sõnadele, mis teie vastuste hulgas kõige sagedamini esinevad. Ilmselt on see peamine asi, mida saame „perekonna” mõistele omistada. Teie vastuste põhjal otsustades on see mõiste väga mahukas, kuid perekonnal on ametlik määratlus ja neid on rohkem kui üks. Pöördusin vastuse saamiseks filosoofilise sõnaraamatu poole. Ta annab perekonnale järgmise definitsiooni.
"Perekond" - rakk (väike sotsiaalne rühm) ühiskond, isikliku elu korraldamise tähtsaim vorm, mis põhineb abielulisel liidul ja perekondlikud sidemed, st. mehe, naise, vanemate ja laste, vendade ja õdede ja teiste sugulaste vahel, kes elavad koos ja juhivad ühist majapidamist. (Libisema)
- Kellel on selle kohta küsimusi see määratlus? Nagu definitsioonist järeldub, on perekond keeruline nähtus, mis nõuab inimeselt vaimseid kulutusi ja pidevat tööd iseendaga. Ja ometi kaldub enamik inimesi uskuma, et perega elamine on parem kui ilma pereta. Mida sa arvad? Miks sa nii arvad?
Järeldus: perekond - parim koht kulutatud energia taastamiseks, koht, kus igaüks saab näidata oma isiklikke saavutusi, kus sind mõistetakse ja aktsepteeritakse sellisena, nagu sa oled.
Aga kas selline olukord on igas peres? Mis ja kes määrab, kas peres on soe või külm, hubane või mitte?
Suhteid perekonnas, millest sõltub selle liikmete heaolu, nimetatakse perekonna psühholoogiliseks kliimaks.
Näide on toodud– Lugesin ette tüdruku kirja (slaid). Toimub arutelu teksti üle:
- milline on selle pere psühholoogiline kliima?
- Kas see perekond on õnnelik?
- Mis on selle pere ebaõnne põhjus?
Ja nüüd palun teil lugeda vanasõna (slaid) - "Mis iganes aare perekonnas on."
- Kuidas sa sellest vanasõnast aru saad? (Laste vastused)
Järeldus: kui perekond üksteist armastab ja austab, on nad õnnelikud ka ilma aardeta.
V.A. Sukhomlinsky ütles, et perekond on keskkond, kus inimene peaks õppima head tegema. Pöörake tähelepanu alusele, sellel näete tõmmatud tünniga whatmani paberit. Tõenäoliselt arvasid kõik - mis on tünnil ja Sukhomlinski sõnadel sellega pistmist? ma seletan. Tünnid on vajalikud selleks, et täita midagi kasulikku ja vajalikku. Teen ettepaneku täita meie tünn kõigi pereliikmete jaoks vajalike omadustega, et selles valitseks headus (nagu Sukhomlinsky ütles), rahu ja harmoonia.
Ülesanne: iga osaleja läheb kordamööda stendi juurde ja “paneb” (ütleb valjusti) vajaliku kvaliteedi tünni, kinnitab selle “rõngaga” (kandes sellele nimelise kvaliteedi).
Niisiis jõudsime ülesande täites järeldusele, et kui kõigil pereliikmetel on need omadused (loetlen need omadused, mis poisid kirja panid), siis võib seda nimetada õnnelikuks. Kuid pidage meeles, et pere õnn sõltub ka sellest, kas oskame oma lähedastes head näha, kas me räägime neile head sõnad. Igas inimeses on palju head, seda tuleb vaid tahta näha. Pakun teile mängu nimega "Komplimendid". Mäng toimub B. Okudzhava laulu “Tervitused” saatel.
Meie õppetund hakkab lõppema. Mida uut te selles õppetükis õppisite? Mis sulle meeldis? Millega sa ei nõustu?
Alumine joon. Täna rääkisime teiega sellest, mis on perekond, kas seda on vaja ja miks. Sa õppisid, milline on pere psühholoogiline kliima ja kes selle loob. Sa ostsid vajalikke omadusi ehitada õnnelik tugev perekond. ma loodan, et see õppetund aitas sul ette kujutada oma tulevast perekonda ja ennast selles.
Kallid poisid, te seisate elu lävel. Milline on pere homme? Inimkond ennustab, kuid pere loomine on teie otsustada. Teie ees on palju teid. See, kas valitud tee viib õnneni, sõltub eelkõige sinust endast. Lev Tolstoi ütles: "Õnnelik on see, kes on kodus õnnelik." Kui ma õppetundi lõpetan, ütlen teile: "Palun olge õnnelik!"

7.00 – tõus. Soovi õpilastele Tere hommikust. Kohtlege üksteist austusega, andke vajadusel järele. 7.05 – võimlemine. (viivad läbi klassi kehalised treenerid). Ts.: parandada laste tervist. Kohandage motoorne aktiivsus. 7.15 – voodid tehakse. Kõik õpilased peaksid lehti raputama ja üles tõmbama. O.V.! Serjoža Žukov, Gafar. 7.20 – hommiku tualett. Ts.: sisendada isikliku hügieeni oskusi. Õpilased peaksid pesema oma nägu, pesema hambaid ja kammima juukseid. Tugevdada sanitaar- ja hügieenioskusi. O.V.! Vlad, Sveta Kushnir, Sasha. 7.30 – hommikusöök; 14.30 – lõunasöök; 18.30 - õhtusöök. Ts.: Arendada oskusi toidukultuuri ja käitumise osas sööklas. Sisenege rahulikult sööklasse ilma müra tegemata, istuge oma kohtadele maha, säilitades vaikuse ja korra. Pärast sööki koristavad saatjad lauad, pühivad põrandat ja kõik tänavad kokkasid toidu valmistamise eest. (Kontrollige lauakatet, tutvustage roogade nimetusi) Ülesanne: nõudke toidukordade ajal korralikkust ja korda Dmitri Novikovilt, Julia; õpetage Nikitale söögiriistu õigesti kasutama. 7.50 – hommikune koristamine rühmas graafiku alusel. Kontrollige puhastuse kvaliteeti. Teenindajad annavad esemed üle. 8.10 – kooliks valmistumine: riiete vahetamine (vaata välimusõpilased). Stimuleerige treeningu vajadust. Valmistage kõik vajalik tundideks ette, saatjad õhutavad klassiruumi, panevad tööks ette tahvel. Tuletage kõigile meelde vastutust oma töö eest tunnis 8.30 – lapsed annavad üle õpetajale. 14.00 – laste vastuvõtt koolist; Uuri poistelt, kuidas koolipäev möödus. Koristamine ja majapidamine koolivormid. Ts.: veenda lapsi oma garderoobi korras hoidmise tähtsuses. Kontrollige kõigi vorme! O.V! Fomin Vlad, Kirill! Ts.: veenda lapsi oma garderoobi korras hoidmise tähtsuses. 14.20 – lõunaks valmistumine. Käte pesemine seebiga. Kontroll!modulaarne origami (ring) 14.00-15.00 - Gafar, Sveta, Kolya, Dima, Julia; 15.00-16.00 – Amina, Yulia, Sasha, Gafar – vokaalstuudio.15.30 – magamistubade kordategemine. (Kontrollige puhastamise kvaliteeti).16.00 - hariv tegevus suunas "Perekond"Küsimustik “Millist perekonda ma näha tahaksin”

16.20 - omaettevalmistus. Eesmärk: veenda lapsi teadmiste kasulikkuses. Soodustada vajadust kodutööd kohusetundlikult täita. Ülesanded: saavutada kodutööde tegemisel vaikus ja kord. Sashast Kirill; nõuda täpsust Gafari, Vladi kirjatööde kirjutamisel; tagada korralik istumiskoht lauas (Kirill, Amina); pakkuda isikule õigeaegselt. nõrkade õpilaste abistamine (kehalise kasvatuse läbiviimine; harjutuste tulemuste kokkuvõte 18.30 - õhtune jalutuskäik). värske õhk. Jalutuskäik-vaatlus. Korrigeerivad ülesanded: arendada tähelepanu, mälu. Jälgi elusloodust, loodusnähtusi, vasta õpetaja küsimustele ja ülesannetele. 20.00 – õhtune koristamine rühmas graafiku alusel. Kontrollige puhastuse kvaliteeti. 20.15 – õhtukleit. Ts.: sisendada isikliku hügieeni oskusi. (Õpilased peaksid pesema oma nägu, pesema hambaid, pesema jalgu jne.) Tüdrukud, pese oma sukkpüksid; poisid - sokid. Kontroll!20.30 – tuled kustuvad. Õpilased peaksid lahti riietuma, oma asjad ja tekid korralikult kokku voltima ning magama minema. (Tuletage õpilastele meelde käitumist pärast tulede kustutamist kell 21.00 – õpilaste üleandmine ööhoidjale).

Kokkuvõte õppetunnist lastekodulaste ettevalmistamisest perekonnas elamiseks.
Teema: Minu kodu.

Sihtmärk: Kujundada lastes positiivset kodupilti.
Ülesanded:

1. Hariduslik: Süstematiseerida laste ettekujutusi kodu eesmärgist, aidata neil mõista kodu tähtsust iga inimese elus.

2. Arenguline:Arenda õpilaste oskusi ühistegevus, koostöö.

3. Hariduslik:Kujundage oma kodu suhtes emotsionaalne ja väärtuspõhine suhtumine.

4. Tervis: Looge tingimused edukas kohanemineõpilastele kasuperre üleminekul emotsionaalse mugavuse õhkkond.

Varustus:

Sülearvuti . Projektor . Magnetplaat (2 tk) magnetitega. Pall. Materjalid loovuse jaoks (iga lapse jaoks). Lastealbumid "Olen peres - hoiupõrsas" kasulikke näpunäiteid"(iga lapse kohta)

Esialgne ettevalmistus:

  • Kodutöö lapsed - joonistage pilt teemal “Minu unistuste maja”. Joonistuste näitus.
  • Ettekanded: “Kodu”, “Miks inimesele kodu vaja on”, “Kodus erinevad rahvused rahu."
  • Maja projekt.
  • "Palgid" ja majamudel.
  • Valik vanasõnu kodu kohta.

Tunni käik:

1. Org. hetk

Tervitused. Tere, poisid, jätkame pereelu ettevalmistamise ja enda jaoks albumi täitmise kursusi - kasulike näpunäidete kogu.
Külaliste tutvustus.
Enne kui saame teada, millest oma tunnis räägime, soovitan teil vaadata lühikest ettekannet, mis aitab teil teema üle otsustada (lapsed vaatavad ettekannet).
- Kas saate pärast selle esitluse vaatamist määrata meie tunni teema? Meie kohtumise teema on “Minu kodu”.
Vajalikud materjalid: ettekanne teemal "kodu".

2. Põhiosa

1. Mäng - soojendus “Assotsiatsioon”.
Enne töö alustamist soovitan teil end soojendada ja mängida tuttavat mängu “Assotsiatsioonid”. Meie mängu teema on “Kodu”. Lapsed viskavad üksteisele palli ja nimetavad sõnad, millega nad seostavad sõna “Kodu”.
Vajalikud materjalid: pall

2. Harjutus “Maja ehitamine”. Nüüd kutsun teid täitma majaehitajate rolli. Kuid kõigepealt peate jagunema paarideks. Me teeme seda ebatavalisel viisil(Harjutus “Kogu vanasõna”). Igaüks teist tõmbab välja paberitüki vanasõna osaga. Kummale kuttidest on vanasõna teine ​​osa, töötate paarikaupa.
Vajalikud materjalid: vanasõnad kodu kohta, lõigatud kaheks osaks.
- Nendesse paaridesse ehitate oma maja. Võtke töökohti tabelid. Olete kogunud ümbrikusse geomeetrilised kujundid erinevad värvid ja suurused - terve “Ehitusmaterjalide” ladu. Pidage paarina nõu ja hakake ehitama, kasutage oma kujutlusvõimet. Olemasolevatest “osadest” saate ehitada lihtsa korstnaga maja või terve palee. Sellise maja ma sain ja me saame varsti teada, mis te saate.
Arutelu harjutus: Iga paar tähistab saadud aplikatsiooni.
- Kuidas teie maja välja kukkus?
Pärast esitlust kinnitatakse kõik tööd magnettahvlile ja eksponeeritakse nähtavale kohale.
Vajalikud materjalid:"ehitusmaterjalide" toorikud ümbrikus iga paari jaoks, paksud lehed paber, liim, igale paarile markerite komplekt, igale lapsele käärid, magnettahvel magnetitega.

3. Vestlus "Milleks on inimesel maja vaja?"

Poisid, teie ja mina ehitasime endale maja. Kutsun teid üles mõtlema ja vastama küsimusele: milleks on inimesel maja vaja? Enne sellele küsimusele vastamist vaadake esitlust.
Oodatud laste vastused:

  • Et oleks elukoht (varju halva ilma eest).
  • Pere loomiseks.
  • Lastele elamiseks.
  • Kaitseks vaenlaste eest.
  • Majapidamiseks.
  • Rõõmustamiseks korraldage pühad.
  • Puhkama.
  • Et teha seda, mida armastad.

Dokumenteerime need järeldused teie albumitesse.
Vajalikud materjalid: esitlus, lastealbumid, lihtsad pliiatsid iga lapse jaoks.

4. Teave “Majade tüübid”.
Kodu omamine – kodu – on midagi, mida vajab iga inimene, olenemata sellest, mis rahvusest ta kuulub. Paljude rahvaste ja rahvuste majad on erinevad. Uurime, milliseid maju ehitavad erinevate rahvaste esindajad.
Vajalikud materjalid:“Maailma Rahvaste Maja” esitlus.

5. Kodutööde kontrollimine- joonistuste näituse esitlus teemal “Minu unistuste maja”.
- Teil paluti joonistada maja jaoks pilt teemal “Minu unistuste maja”. Olete selle ülesandega suurepäraselt hakkama saanud. Just selliseks näituseks teie majad kujunesid. Ma palun ühel teist meile oma kodu tutvustada. Ülejäänud töödega on kõigil võimalik tutvuda peale tundi.

6. Harjutus “Maja täitmine”.
-Kujutage ette, et me oleme perekond. Et meie kodu oleks hea, kogume kokku selle jaoks vajaliku. Näiteks vajan oma peres armastust. Ja sina?
Lastele kingitakse “palkid”, millele on kirjutatud maja omadused: armastus, lahkus, hoolitsus, mõistmine, mugavus, austus, soojus, õiglus, rõõm. Lapsed liimivad valitud “palgi” mudeli külge.
Noh, teie ja mina oleme ehitanud maja, mis pole mitte ainult väljast ilus, vaid ka seest väga soe.
Vajalikud materjalid: iga lapse jaoks palgid sõnadega (maja omadused), maja mudel, liim.

3. Lõpuosa.

1. Peegeldus:
- Meie õppetund on lõppenud. Arutame, mida uut ja kasulikku sa täna õppisid? Milline kasulik informatsioon Kas olete hoiupõrsast täitnud? Laste vastused on kokku võetud: rääkisime, kui oluline ja vajalik on iga inimese jaoks kodu, millised majad on erinevad inimesed, mis on vajalik, et maja oleks mugav kõigile selle elanikele. Panime end proovile majaehitajate rollis ja täitsime maja sisemise sisuga.
Arutame:
- Mis teile tunnis kõige rohkem meeldis?
- Mis oli teie jaoks tunnis raske?

2. Kodutöö:
- Teate, et maja on koht, kus elab kogu pere. Kuid igal pereliikmel on tavaliselt oma isiklik ruum, koht, kus ta saab iseendaga kahekesi olla. Laste jaoks on see tavaliselt nende enda tuba. Soovitan teil joonistada oma toa kujundus. Mõelge, millega see täidetakse: millega mööbel, isiklikud asjad, kuidas see raamitakse.

Kokkuvõte lastekodu lastega tervislike eluviiside propageerimiseks toimunud üritusest

Materjali kirjeldus: Pakun teile kokkuvõtte ennetav meede teismelistele (11-17-aastased) tervisliku eluviisi kujundamisel. See materjal on kasulik psühholoogidele ja õpetajatele. See on kokkuvõte haridus- ja ennetustegevustest, mille eesmärk on narkomaania, suitsetamise ja alkoholismi ennetamine läbi vaimse tervise edendamise; tutvuda psühholoogilise tervise määratlusega, selle tunnustega ja soovitustega selle säilitamiseks.

Sihtmärk: anda aimu, mis see on vaimne tervis, inimeste võimalikust teda mõjutada, tervise tugevdamise ja hoidmise meetodite tundmisest.
Ülesanded:
- psühholoogiline haridus, psühholoogilise tervise mõiste kinnistamine;
- suunata õpilasi selle poole tervislik pilt elu;
- huvi arendamine oma tervise vastu, laste ühendamine.
Metoodilised tehnikad: lõõgastus, vestlus-dialoog, refleksioon.
Jaotusmaterjal:“Hoiame terved” meeldetuletus; A4 leht, lehed, pliiatsid vastavalt osalejate arvule, kustutuskumm.
Potentsiaalsed osalejad: teismelised.
Osalejate arv: 6-12 inimest.
Tunni aeg: 45 minutit.

Ennetava õppetunni edenemine

1. Käitumisreeglitega tutvumine koolitusel:
See on keelatud
- segavad üksteist
- segavad üksteist,
- solvavad üksteist.
Saab
- veenduge, et rääkides teid ei segataks,
- teha kõike, mis kedagi kohalviibijaid ei sega,
- loodan kindlalt, et keegi sind ei solva.

2. Harjutus "Soovi mulle..."
Eesmärk: luua soodne meeleolu, luua osalejate vahel usalduslikud suhted.
Aeg: 3 minutit.
Tehnika: alustades esimesest osalejast, peate minema kellegi juurde, ütlema talle tere ja ütlema talle oma tänased soovid. See, kelle poole pöördus esimene osaleja, peab omakorda lähenema järgmisele ja nii edasi, kuni iga laps saab päevasoovi.
Juhised: „Alustame tänast õppetundi, öeldes üksteisele selle päeva soovid. Esimene osaleja, kelle ma valin, peab kellegi juurde tulema, tere ütlema ja talle oma soovi ütlema, sama teeb sama ja nii edasi ketis.

3. Treening – ühine joonis. "Kujutlusvõime teie tervisest"
Eesmärk: arendada grupi suhtlust.
Aeg: 5 minutit.
Tehnika: igaüks hakkab ise joonistama, kuid ei vii seda lõpuni. Käsu peale tõmmatakse joonised ringi ja iga rühmaliige täidab selle. Kui joonistus omanikule naaseb, räägib ta, mis talle meeldib, mis mitte, mida ta tahab ümber teha, lisada.
Juhend: “Esimene peab hakkama joonistama A4-lehele järjekorras pilti, seejärel voltima joonistatud osa ja andma lehe järgmisele osalejale ja nii kuni kõik on oma osa joonistanud. See on huvitavam, kui te ei piilu."

4. Vestlus-dialoog: "Mis on psühholoogiline tervis?"
Eesmärk: kujundada psühholoogilise tervise kontseptsioon
Aeg: 7 minutit.
Tehnika:
Täna räägime tervisest üldiselt ja eelkõige psühholoogilisest tervisest.
Kuidas aru saada, mis on tervis?
Lapsed arvavad, mis on tervis.
Vastavalt määratlusele Maailmaorganisatsioon tervishoid, tervis on füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund, mitte lihtsalt haiguse või puuete puudumine.
Psühholoogiline tervis on vaimse heaolu (mugavuse) seisund, adekvaatne suhtumine meid ümbritsevasse maailma, valulike vaimsete nähtuste (foobiad, neuroosid) puudumine.
Psühholoogiliselt terve inimene: ei koge hirmu, kui selleks pole tegelikku põhjust; ei karda oma tegude eest vastutust võtta; eelistab iseseisvalt mõelda.
Vaimse tervise tunnuste hulka kuuluvad: optimism, kontroll negatiivseid emotsioone, enesekindlus, enesehinnang, tavapärase heaolu säilimine, loovusvõime.
Terve inimese tunnused:
- organismi vastupanuvõime kahjulikele teguritele (haigused, halb ökoloogia jne.);
- inimese vanusele vastavad kasvu- ja arengunäitajad;
- keha funktsionaalne seisund ja reservvõimed;
- mis tahes haiguse puudumine;
- moraal-tahtlike ja väärtus-motiveerivate hoiakute tase.
Millest võib teie tervis sõltuda? (toitumisest, meeleolust, hügieenist)
Lapsed, nimetage levinumad olukorrad, mis põhjustavad inimeste tervise kaotust.
Miks on inimesel tervist vaja?
Lapsed pakuvad oma valikuid.
Me vajame tervist:
- enesesäilitamine. Kui inimene teab, et see või teine ​​tegu ähvardab otseselt elu, ei tee ta seda tegevust;
- enesetäiendamise võimalusi. “Kui olen terve, suudan võtta inimeste seas kindla koha, suudan tõusta sotsiaalsel redelil kõrgemale”;
- manööverdamisvõime. "Kui olen terve, saan muuta oma rolli kogukonnas ja asukohta omal moel";
- kõrgeima võimaliku mugavuse saavutamine. “Olen terve, mind ei häiri füüsiline ja vaimne ebamugavustunne”;
- saada naudingut oma tervise hoidmisest. "Terve tunne pakub mulle rõõmu, seega teen kõik, et seda tunnet kogeda."
Eksperdid määratlevad psühholoogilise tervise kui vaimse heaolu seisundit, mida iseloomustab valulike vaimsete ilmingute puudumine ja mille puhul indiviidi käitumine on adekvaatne ümbritseva reaalsusega. IN kaasaegne ühiskond on potentsiaal mõjutada inimeste vaimset tervist nii positiivselt kui ka negatiivselt.
Arutelu küsimused:
- nimeta midagi, mis rikub meie tervist;
- Miks me peame olema psühholoogiliselt terved inimesed?

5. Mäng-harjutus “Kolm omadust”.
Eesmärk: grupi interaktsiooni arendamine, omandatud teadmiste assimilatsioon.
Aeg: 3 minutit.
Tehnika: kõik osalejad loetlevad terve isiksuse omadused paberilehtedel (iga omadus eraldi paberil). Seejärel pannakse kõik lehed ühte konteinerisse. Esimene juht võtab välja ühe paberi, nimetab sellele paberile kirjutatud kvaliteedi ja annab selle sellele, kellel see omadus tema arvates on. Mäng jätkub, kuni kõik lehed on kadunud. Lõpus võetakse tulemus kokku: kellel on kvaliteetsemaid lehti, see on terve psüühika omanik.

6. Heli motoorne võimlemine, heliteraapia.
Eesmärk: loomine soodne õhkkond, minutiks tervise hääli.
Aeg: 2 minutit.
Tehnika: Meie keha koosneb rakkudest. Kamber Inimkeha on energiaakumulaator, mis on võimeline mitte ainult seda genereerima ja ümbritsevasse ruumi kiirgama, vaid ka häälestuda süsteemidega resonantsile, et saada energiat väljastpoolt. Igal organil võib olla oma heli, millele ta reageerib oma energia suurendamisega. See on iga indiviidi isiklik ülesanne – osata kuulda oma keha ja leida koos sellega vastastikune keel. Siiski on helisid, mille energiat tajuvad kergesti kõik organismid.
Näiteks:
Y-Y-Y – see heli põhjustab kolju ja aju resonantsi, leevendab veresoonte spasme, reguleerib intrakraniaalne rõhk ning pingete ja peavalude leevendamiseks.
E-I-I – see heli julgustab kurgu rakke ja kudesid tegutsema ühes rütmis. Paraneb häälevõime, ravitakse kurgu- ja kilpnäärmehaigusi.
AO - heli "A" ja "O" vahel, näiteks ümar "A" - ravib rinnaõõne organeid. Väga kasulik köha korral, eriti inimestele, kes kannatavad bronhospasmide ja südamehaiguste all.
UE - mõjutab kõhuõõne organeid.
MMM – parandab luusüsteemi funktsioone.
AOUM on universaalne tervendav heli, mis harmoniseerib psüühikat.
On palju muid helisid ja nende kombinatsioone, millel on kehale kasulik mõju. Otsige need ise üles.
Helid tuleb doseerida. Sa ei tohiks laulda kauem kui viis minutit. Alustage 1 minutiga 2-3 korda päevas, suurendades aega järk-järgult. Laulge helisid pärast pinnapealset hingetõmmet, mis viiakse läbi kõhu ja seljaga, tundes vibratsiooni ilmumist kohas, millele teie tähelepanu on häälestatud. Esialgu on tunne, et laulad ainult kurguga. Siis tekib organi põrisemise tunne, millele tähelepanu on suunatud. Järgmine etapp on see, et teie orel hakkab laulma. Heli muutub tugevamaks ja tugevamaks. Kui laulate õigesti, kuulete kogu teid ümbritsevat ruumi laulmas. Samal ajal ei pinguta te ennast spetsiaalselt.

7. Harjutus "Minu valu kustutamine"
Eesmärk: emotsionaalne reaktsioon, negatiivse tõlkimine emotsionaalne seisund positiivsesse.
Aeg: 10 minutit.
Tehnika: joonistage paberitükile oma valu mingisuguse pleki kujul, seejärel võtke kustutuskumm ja kustutage joonistatu. Korrake samal ajal valjusti järgmisi sõnu: „Valu kaob. Minu (nimetage need kehaosad, kus tunnete valu) on täiesti terved. Tunnen end suurepäraselt!” Varsti tunned, et oled valust vaba, see on lihtsalt kustutuskummi alla kadunud.

8. Lõõgastus “Võlumets”
Eesmärk: emotsionaalse stressi leevendamine.
Aeg: 3 minutit
Tehnika: “Troopiline saar”, “Võlumets”.
1. Istuge mugavalt I.P. Sulgege silmad ja kujutage ette, et näete troopilist saart maagiline mets. See võib olla koht, mida olete kunagi külastanud, mida pildil nägite, või mis tahes teie kujutlusvõimega joonistatud koht.
2. Sina ainus inimene selles kohas. Sind ümbritsevad taimed, puud, lilled, loomad, linnud. Milliseid helisid sa kuuled, mis lõhnu sa tunned?
3. Näed puhast rannikut ja vett. Milline ilm metsas on?
4. Võtke endaga kaasa just kogetud imelised tunded. Saate nende juurde igal ajal naasta.

Peegeldus– Lapsed jagavad oma muljeid ja räägivad, mida nad tunni teemal vajalikuks peavad.

Kasutatud kirjanduse loetelu:
1. Fopel K. Kuidas õpetada lapsi koostööd tegema? Psühholoogilised mängud ja harjutused: Praktiline juhend: Per. saksa keelega: 4 köites. T.1. – M.: Genesis, 1998. – 160 lk., ill.;
2. Treeningud teismelistega: programmid, tunnikonspektid / autori koostamine. Yu.A. Golubeva [ja teised]. – Toim. 2., rev. – Volgograd: õpetaja. – 196 lk;
3. M. Kurtõševa Kuidas säilitada laste psühholoogilist tervist. – Peterburi: Peeter, 2005. – 252 lk.

Rakendus

Memo "Olgem terved"
Alustage oma päeva rõõmsa ja optimistliku suhtumisega, oma kujutluses valgustades seda ereda päikesevalgusega. Kui tõused hommikul üles ja mõtled sellele, kui palju asju pead päeva jooksul tegema, kui rasked need on ja et kõik ei ole sinu võimuses, siis kujuneb päev tõeliseks proovikiviks.
Terve päeva nautige kõike: kohvitassist, linnulaulust, vihmalõhnast ja muudest pisiasjadest, millest elu koosneb.
Tee kõige igapäevasemaid asju mõnuga. Tehke mis tahes ülesannet energiliselt, otsustavalt ja entusiastlikult.
Kõigesse peaks suhtuma positiivselt, mida sa teed, millega elus kokku puutud.
Õppige kõike halvast kogemusest kasulik(tunnid). Ära võta seda kui karistust. Ärge pidage halbu kogemusi igavese hukatusena. Tea, et õnnetu kogemus on hindamatu, sest annab võimaluse ennast parandada.
Ärge peatuge oma ebaõnnestumistel, suurendades need oma kujutlusvõime abil hiiglaslikeks ja inetuteks mõõtmeteks.
Ole otsekohene ja aus(siiras) igas olukorras.
Õppige kaitsta oma huve ilma ebaviisakuseta ja agressiooni.
Õppige ütle ei inimesed, kes tahavad teid oma huvides kasutada. Ära lase end tõmmata teiste inimeste probleemidesse.
Ära raiska aega, vaeva ja energiat millelegi, mis pole sinu jaoks oluline. Õppige oma prioriteete määrama. Tehke kõigepealt kõige olulisemad asjad.
Ärge seadke saavutamatuid eesmärke. Jõuamatu eesmärgi seadmine suurendab kehas pinget ja ärevust.
Ärge heitke meelt, kui asjad ei lähe nii, nagu soovite. Meeleheidet peetakse suurimaks patuks.
Leidke oma elu eesmärk, selle tähendus. Üldjuhul algab elu inimese jaoks alles siis, kui see on välja kujunenud Sihtkoht.
Alati arvan, et sul läheb paremaks. Kujutage end ette terve ja rõõmsameelsena.
Ärge kunagi arvake, et ükski haigus on ravimatu. Peate selles kindel olema keha on tugevam kui ükski haigus.
Positiivne suhtumine ja Vaimu vägi aitavad sind vabaneda paljudest haigustest. Kui ettekujutus endast tugeva ja terve inimesena on teie kujutluses kindlalt fikseeritud, suureneb teie võimalus selleks saada sadu kordi. Häälestage end parimaks – ja hoiate oma tervist palju aastaid!