Erivajadustega laste parandustunni kokkuvõte. Korrigeerivad klassid

Eelkooliealiste laste parandus- ja arendustunni konspekt

Tunni eesmärk: ärevuse leevendamine.

Ülesanded:

  1. Peenmotoorika arendamine.
  2. Emotsionaalse sfääri arendamine.
  3. Loogilise mõtlemise, tähelepanu, kõne arendamine.
  4. Lihaspingete leevendamise võime kujunemine.
  5. Emotsionaalse tausta tõstmine.

Tunniplaan:

  1. Korralduslik osa - 2 min.
  2. Praktiline osa (16 min.). Psühho-võimlemisharjutuste komplekt psühho-arenguharjutuste komplekt
  3. Järeldus – 2 min.

Vajalikud materjalid: multimeedia installatsioon (projektor, ekraan, sülearvuti), muusikavalik, kokk.

Tunni käik:

Tere kutid! Vaata aknast välja. Mis aastaaeg täna on? Täpselt nii, talv! Talvel on väga külm, väljas on lund ja pakane! Ja talvel unistavad paljud, et see tuleb varem... Just nii, suvi! Suvel lähevad paljud inimesed soojematesse piirkondadesse päikese käes peesitama, pehmes meres ujuma ja soojal liival lebama. ...
Ilmub Mishutka
- Poisid, ärge kurvastage! Suvi tuleb kindlasti! Aga et teid täna rõõmustada, tahan teid täna merereisile kutsuda! Kas sa nõustud? (lapsed nõustuvad). No siis lase käia!

Süvenemine muinasjuttu.
Merekohin lülitub sisse, lapsed võtavad üksteise õlgadest kinni ja õõtsuvad kinnisilmi.

Noh, siin me oleme muinasjutus. Oh Vaata! Meid tervitavad mereelanikud!

Harjutus 1. Ekraanile ilmuvad pildid mereloomadest, mis on segatud maismaaloomadega. Lapsed nimetavad mereloomi ja eemaldavad maaloomad.

Poisid, vaadake ekraani. Mida sa näed? (Lapsed vastavad, et see on merepõhi).
- Õige! Oleme merepõhjas. Võlujõud muudab meid merekaladeks.

Harjutus "Kala". Käte pehmed liigutused (uimed), kaootiline liikumine ruumis muusika saatel.
- Lapsed, tähelepanu ohule! (ekraanile ilmub hai pilt, kõlab murettekitav muusika). Lapsed vajuvad hirmust ja teesklevad, et nad on hirmunud.
- Võlujõud aitab meid ja muudab meid haideks!

Harjutus "Hai". Lapsed muutuvad haideks. Nad teevad vihaseid, pinges nägusid ja asetavad käed enda ette, imiteerides hai lõugasid. Kaootiline liikumine ruumis muusika saatel.
- Haid ujusid minema, et oma asju ajada. Nüüd saate lõõgastuda!
Lapsed suruvad käsi ja hingavad sügavalt sisse. Istuge pingevabas asendis matile.
- Poisid, me oleme mere rannikul. Muutume laineteks.
Harjutus "Lained". Lapsed lukustavad käed kokku ja teevad lainelisi liigutusi, algul väikseid, siis muutuvad “lained” aina suuremaks. Pärast harjutuse lõpetamist lõdvestuge.
- Nüüd mängime!

Harjutus "Mäng lainega". Õpetaja kujutab lainet kasutades šifoonitükki. Lapsed jälgivad “laine” liikumist. Niipea kui “laine hakkab kaldale veerema” (juht liigub laste poole), jooksevad lapsed minema. "Laine veereb tagasi merre" (juht lahkub) ja lapsed jooksevad jälle "mere" servale.
- Noh, kas sa oled väsinud? Puhkame natuke.

Harjutus "Ma laman päikese käes"(lõõgastusharjutus). Lapsed lamavad vaibal ja kuulavad muusikat, kujutades ette, et nad päevitavad kuuma suvepäikese all.
Noh, meie õppetund on läbi.

Meenutagem, mida huvitavat meie tunnis juhtus?
Toimub arutelu. Iga laps avaldab oma arvamust.
Poisid, tegite täna head tööd, hästi tehtud! Hüvasti!

Svetlana Tšerednitšenko
Parandus- ja arendustundide kokkuvõte 4–5-aastastele lastele

Sihtmärk: Peenmotoorika korrigeerimine, ideede kujundamine värvi, kuju, suuruse kohta. Ülesanded: õppige eristama paremat ja vasakut kätt, objektide vertikaalset, horisontaalset paigutust. Loogilise mõtlemise arendamine.

Kestus klassid: 25 minutit

Grupi mahutavus: mitte rohkem kui 10-12 inimest

Materjalid: geomeetriliste kujundite komplekt, mänguauto, labürindijoonis

Vanus: 4-5 aastat

Liiguta Õppetunnid I.Korraldusmoment Õpetaja avakõne psühholoog:

Kõik, kõik, tere pärastlõunal!

Kao teelt, meie laiskus!

Ära sega mind töötamas

Ära sega oma õpinguid!

Hariduspsühholoog – kuidas see praegu on? klass?

Õpilased: - Korrigeeriv õppetund. II. Teema sõnum klassid Kasvatuspsühholoog: - Lapsed, täna on klass me läheme muinasjutte "Geomeetrilised kujundid" kus elavad erinevad geomeetrilised kujundid, kujundid ja värvid. Üksi me sinna ei lähe, vaid ustav abiline aitab meid. Ja kes saab! Nüüd saate minu oma ära arvates ise teada mõistatus:

"Olen rõõmsameelne, vallatu, lihtne ja värvikas!"

Pliiats

Hariduspsühholoog – kes need lapsed on?

Õpilased: - Pliiats!

II. Füüsiline hetk

Sihtmärk: aktiveerib aju, südame-veresoonkonna ja hingamisteede aktiivsust.

Kuidas sul läheb? - Nagu nii!

Kuidas sul läheb? - Nagu nii!

Kas sa jooksed? - Nagu nii!

Kas sa magad öösel? - Nagu nii!

Kuidas sa annad? - Nagu nii!

Kas sa võtad selle? - Nagu nii!

Kuidas sa ulakas oled? - Nagu nii!

Kas sa ähvardad? - Nagu nii!

III. Sõrmede ja peopesade massaažiharjutus

Sihtmärk: aktiveerib ajutegevust, stimuleerib kõneoskuste arengut, aktiveerib mälu, tähelepanu, arendab loovat kujutlusvõimet.

Hariduspsühholoog: - Ja et nad oleksid mobiilsed, kirjutaksid ja joonistaksid hästi, sirutame nüüd sõrmi. Massaaž.

Nii et meie sõrm oleks terve,

Teeme talle massaaži.

Hõõrume seda tugevamalt

Ja liigume järgmise juurde.

Sõrmede tagumise osa hõõrumine

Oleme teisel pool

Peate sõrme hõõruma

Et teda õnnelikuks teha

Ta oli terve ega olnud haige.

Sõrmede hõõrumine seestpoolt

Peopesa tugevana hoidmiseks -

Masseerime seda veidi:

Vajutage kümme korda

Ja vahetame peopesad.

Masseerige käe tagaosa

Siin on naljakad kanad

Nad tulid juurviljaaeda.

Nad kõnnivad rõõmsalt

Nad nokivad terad kiiresti.

Peopesamassaaž seestpoolt (pilt)

Nüüd on sõbrad kanad

Nad ronisid teise voodisse.

Lapsed nokitsevad vilja

Samuti julge ja väle.

Koputades mõlemalt poolt sõrmeotstega peopesale

VI. Didaktiline mängumaja.

Sihtmärk: kuju, suuruse kohta ideede kujundamine. Objektide vertikaalne, horisontaalne paigutus.

Materjalid: geomeetriliste kujundite kogum.

Ehitame kohe maja

Kümnekorruseline,

Seda ei tehta tellistest

Aga paberit ka mitte.

See on kõrgel, all on garaaž.

Millest meie maja tehtud on?

Lapsed, ehitame koos maja! Võtke geomeetrilised kujundid – need on meie ehitusmaterjalid ja alustame ehitusega. Seal, kus on kolmnurk ja koonus, on katus.

V. Labürint saladusega

Sihtmärk: peenmotoorika korrigeerimine, arendada koos kõnega selgeid kooskõlastatud tegevusi; kiirusoskuste treenimine vaimsete operatsioonide sooritamisel.

Materjalid: mänguauto, labürindi joonistamine

Labürindis on sisse- ja väljapääs, mille vahelt tuleb esmalt lihtsa pliiatsiga joonistades leida lühim tee. Pärast labürindi läbimist saate värvilise pildi. Värvides kogu marsruudi erinevate värvidega, saate värvilise pildi. Ruudusid, mis joonele ei lange, ei pea värvima.

VI. Alumine joon klassid

Hariduspsühholoog: - Milliste geomeetriliste kujundite juures me kohtusime klass?

Õpilased: – ruut, ring, kolmnurk, ristkülik, silinder.

Hariduspsühholoog: - Kes oli täna amet meie assistendina?

Õpilased: - Pliiats!

Hariduspsühholoog: - Miks me näpuharjutusi teeme?

Õpilased: - Et näpud paremini kirjutaksid, joonistaksid jne.

Hariduspsühholoog: - Hästi tehtud! Teil kõigil läks täna hästi.

Koostamisel klassid kasutatud kirjandust:

1. Bityanova M. R. "Lapse kohanemine koolis" korrigeerivalt-arenduskoolitus M., "Ped. Otsing", 2008

2. LavrentievaG. P. "Praktiline psühholoogia õpetajatele" testide kogumik, Kiiev, 2002.

3. Vassiljeva N. N. ja Novotortseva N. V. "Õppemängud koolilastele", Jaroslavl, 2006

4. Vasilieva S.V. “Vaimsete seisundite diagnostika lapsed koolieelne vanus", S. -P. "Kõne", 2005

5. Volkov B. S. “Lastepsühholoogia ülesanded ja harjutused”, M. "Haridus",

6. Psühholoogiliste mängude ja harjutuste kogu "Edu äär", /koost: V. N. Nokhrina, N. A. Uvarova, N. A. Shtyrts; -- jne. GOU DOD CDOD "Noortepalee" 2006.

Teemakohased väljaanded:

Individuaalse parandus- ja arendustunni kokkuvõte vaimsete protsesside arengust 5–6-aastastele lastele Eesmärk: vanemas koolieelses eas laste vaimsete protsesside arendamine ja korrigeerimine Eesmärgid: Haridus: - jätkata oskuste arendamist.

Eesmärk: õige, selge kõne kujundamine Ülesanded: aktiveerida taju-, tähelepanu-, mäluprotsesse; suurendama.

Tunni eesmärgid: 1. Peenmotoorika arendamine. 2. Kõne arendamine: kõne mõistmise õppimine, kõne motivatsioon. 3. Õppige osi näitama.

Eesmärgid: 1. Kinnitada olemasolevaid teadmisi aastaaegade, eriti sügise kohta. 2. Täpsusta ja kinnista teadmisi juurviljadest. 3. Arendus ja korrigeerimine.

Parandus- ja arendustundide kokkuvõte

“Mängides arenev” vanemas koolieelses eas lastega

Karaivan K.V., õpetaja - psühholoog

"Me areneme mängides"

Sihtmärk: lapse kognitiivse sfääri arendamine, luues tingimused tema loomulikuks psühholoogiliseks arenguks.

Ülesanded:

Hariduslik - aktiveerida kognitiivsed vaimsed protsessid: visuaalne mälu ja taju, kuuldav tähelepanu, loov kujutlusvõime, visuaalne-kujundlik mõtlemine;

Arendav – arendada kõne- ja foneemilist kuulmist, reaktsioonikiirust, peenmotoorikat;

Hariduslik – kasvatada lastes kaastunnet, empaatiat ja sõbralikku suhtumist teistesse.

Varustus ja materjalid: mänguasi Pardipoeg, molbert ja kaardid figuuride, värvide, väljalõigatud piltide, helmeste ja traadiga.

Eeltöö: mängud ja harjutused tähelepanu, mälu, visuaal-kujundliku, loogilise mõtlemise, kujutlusvõime ja taju arendamiseks, käitumistreening, peenmotoorika arendamise harjutused, kõnemängud hääliku koha määramiseks sõnas.

Tunni edenemine

Sissejuhatav osa

Sihtmärk. Looge positiivne emotsionaalne meeleolu ja soodustage lihaste lõdvestamist.

Tere tulemast rituaal .

Ringis olevad lapsed ütlevad tere. "Hea tuju". Psühholoog surub ringis esimese inimesega kätt ja edastab ringis hea tuju.

Psühholoog (ajab välja mängupardipoja). - Meile tuli külla pardipoeg, ütleme talle tere.

Tere pardipoeg!

Tundub, et ta nutab. Küsime temalt, mis juhtus.

Mis sul viga on, pardipoeg?

Pardipoeg (psühholoog räägib tema eest). Fakt on see, et kuri nõid võlus mind ja nüüd ei mäleta ma midagi: mis on mu nimi, kus ma elan, kui vana ma olen, kas mul on sõpru. Aga nõid ütles, et sa aitad mind, kui täidad tema ülesanded. Ta ütles, et Cheburashka lasteaia lapsed saavad mind aidata.

Psühholoog . Kas aitame pardipoega? Loeme kirja. Nõid kirjutab: "Kui sa täidad mu esimese ülesande, jätab pardipoeg tema nime meelde." Kas proovime ülesande täita? (Jah).

Põhiosa

Sihtmärk: Aktiveerige kognitiivsed vaimsed protsessid: mälu, tähelepanu, kujutlusvõime, mõtlemine, kõne arendamine, peenmotoorika.

Mängu harjutused .

1. "Jäta muster meelde"

Eesmärk: arendada visuaalset mälu.

Materjalid: valged paberilehed, pliiatsid.

Psühholoog tõmbab paberile katkendliku joone, demonstreerib seda 1-2 minutit ja kutsub lapsi meelde. Seejärel pöörab ta paberilehe ümber. Lapsed reprodutseerivad mustrit mälu järgi. Järk-järgult muutuvad mustrid keerukamaks.

Kontrollige: 1. Laps ise kontrollib ülesande õigsust

2. Eksperthinnang

3. Psühholoog näitab: "Kas kõik, poisid, said sellise joonise?"

4. “Millistest kujunditest koosneb meie muster? Kui palju neid on?"

Pardipoeg . Mulle tuli meelde, minu nimi on Kryaka!

Psühholoog (loeb kirja edasi). "Kui teete teise ülesande, mäletab pardipoeg, kus ta elab."

2. "Parandage viga"

Sihtmärk : arendada auditoorset tähelepanu, foneemilist kuulmist.

Psühholoog loeb luuletust, muutes tahtlikult sõnu. Lapsed ütlevad õigeid sõnu. Nad nimetavad seda, mis ei juhtu.

Olles nuku käest kukkunud,

Masha tormab ema juurde:

“Seal roomab üks roheline sibul (mardikas).

Pikkade vuntsidega."

Jahimees hüüdis: “Oh!

Uksed (loomad) jälitavad mind!

Hei! Ära seisa liiga lähedal -

Ma olen tiigripoeg, mitte kauss (kiisu)!

Hilissügisene karu

Armastab jões istuda.

Sarviline hobune heinamaal

Suvel hüppab ta lumes.

Soe kevad praegu -

Siin on viinamarjad küpsed.

Pardipoeg. Meenus: ma elan imelises ja ilusas kohas Fantasy Islandi lähedal.

Motoorse kõne soojendus "Me ei kiirusta."

Alaselga sirutades me ei kiirusta.

Pöörake paremale, pöörake vasakule,

Vaata oma naabrit. (torso pöördub külgedele)

Et saada veelgi targemaks

Me keerame oma kaela veidi.

Üks ja kaks, üks ja kaks,

Pearinglus (pea pööramine külgedele).

Üks kaks kolm neli viis,

Meil on aeg jalgu sirutada (kükid).

Lõpuks teavad kõik

Nagu ikka, paigas kõndimine (paigal käimine).

Kas soojendusest on kasu?

Noh, on aeg maha istuda. (lapsed istuvad).

3. "Blots"

Sihtmärk : arendada kujutlusvõimet.

Materjal : valge paberi lehed, pintslid, värv.

Poisid, võtke värvimiseks värvid, pintslid ja vesi ning pange need laudadele.

Psühholoog palub igal lapsel võtta oma pintslile veidi värvi seda värvi, mis talle meeldib. Seejärel soovitab ta pintslilt värvi paberile raputada, leht pooleks voltida ja siluda. Järgmiseks murravad lapsed oma lehed lahti ja räägivad, milline või kellena valminud joonistus välja näeb.

Pardipoeg. Poisid, ma olen teiega sama vana - kuueaastane!

Psühholoog (loeb kirja edasi). "Aitate pardipojal oma sõpru meeles pidada, kui kogute nende portreesid erinevatest kohtadest."

4. "Lõika pilte"

Sihtmärk : arendada mõtlemist, taju.

Materjal: lõigatud pildid 6 osast.

Üks kaks! Jagame kahte! Iga paar saab ümbriku väljalõigatud piltidega.

Lapsed teevad pilte. Nad saavad portreesid erinevatest loomadest.

Nad nimetavad seda täislauseks: Pardipojal on sõber – jänku.

Pardipoeg . Need on minu sõbrad: karu, jänku ja siil.

Psühholoog (loeb kirja edasi), "Kui olete ettevaatlik, mäletab Quack seda, mida ta armastab."

5. "Ole ettevaatlik"

Eesmärk: arendada tähelepanu ümberlülitamist, reaktsioonikiirust, silmaringi avardamist.

Loomad – plaksutage käsi (orav, hobune, hunt, lõvi, jäär, siil)

Linnud – tõstan käed üles (vanker, tuvi, kotkas, tihane, toonekurg, härglint)

Kalad – kükid (ristikarp, haug, säga, ahven, takjas)

Pardipoeg . Mulle meenus, et armastan komme ja jäätist, samuti meeldib mulle sportida ja mängida. Aga üle kõige meeldivad mulle ehted!

Psühholoog (sosistab). Teeme mõned helmed ja anname need Quackile. Ma arvan, et ta saab olema väga õnnelik.

6. “Pardipoja helmed”

Eesmärk: arendada käte peenmotoorikat

Materjal: helmed, traat.

Iga laps kogub helmeid ja paneb need Pardipojale kaela ning ütleb oma soovi. "Kryaka, ma tahan sulle need helmed kinkida, et sa mäletaksid meid alati - oma sõpru."

Lapsed nöörivad helmed traadi külge ja asetavad helmed mänguasja peale.

Pardipoeg. Suur tänu abi ja kingituste eest! Mul on aeg koju Fantasy Lake'i minna. Järgmise korrani.

Psühholoog eemaldab mänguasja.

Lõpuosa

Sihtmärk: õppida analüüsima saadud kogemusi, säilitama positiivset emotsionaalset hoiakut.

Peegeldus. Lapsed ütlevad uue sõbra nime, kellega nad klassis kohtusid, ja räägivad, kuidas neil õnnestus loitsu murda.

Hüvastijätu rituaal "Päikesepaiste"

Lapsed seisavad ringis, sirutavad käed ette ja ühendavad need ringi keskele. Nad seisavad vaikselt, kujutledes end sooja päikesekiirena.

Hästi tehtud poisid. Sellega õppetund lõpeb. Hüvasti.

Korrigeeriva ja arendava tunni “Mängides arenemine” eneseanalüüs

Parandus- ja arendustund on mõeldud lastele, kellel on kognitiivse arengu raskusi: vaimsed toimingud, tähelepanu, mälu, kujutlusvõime on selle vanusekategooria jaoks ebapiisavalt arenenud; halvasti arenenud käte peenmotoorika, suur hajutatus ja suurenenud väsimus.

Sihtmärk: lapse kognitiivse sfääri arendamine, luues tingimused tema loomulikuks arenguks.

Eesmärgi saavutamiseks püstitati järgmised ülesanded:

Hariduslik:

- aktiveerida kognitiivseid vaimseid protsesse: visuaalne mälu ja taju, tähelepanu, visuaal-kujundlik mõtlemine, loov kujutlusvõime;

Hariduslik:

Arendada lapse käte reaktsioonikiirust ja peenmotoorikat;

Arendada kõnet ja foneemilist kuulmist;

Hariduslik:

- kasvatada lastes kaastunnet, empaatiat ja sõbralikku suhtumist teistesse.

Tunni sisu põhineb arendushariduse ideedel, võttes arvesse ealisi iseärasusi ja laste proksimaalse arengu tsooni (L.S. Vygotsky, D.B. Elkonin). Tunni planeerimisel arvestasin laste ealisi iseärasusi, ehitades selle üles laste olemasolevate teadmiste põhjal.

Tund sisaldab mitut etappi, mis on loogiliselt üles ehitatud ja mida ühendab üks süžee. Usun, et tund vastas laste huvidele ja nende ettevalmistustasemele. Üritasin oma tööle läheneda loovalt, valides ülesandeid, mis nõuavad lastelt mõtlemist.

Tunni alguses kasutasin korraldusliku punktina tunni alustamise rituaali “Hea tuju”, mis tekitas lastes positiivse emotsionaalse meeleolu. Tegevuse vastu huvi äratamiseks pakuti üllatusmomenti - mänguasjategelase Pardipoja ilmumist.

Harjutus “Jäta mustrit meelde” aitas kaasa laste visuaalse mälu ja visuaalse tähelepanu arengule, oskusele enda ja sõbra tööd õigesti hinnata.

Järgmise ülesande „Paranda viga“ täitmine aitas kaasa kuulmis tähelepanu ja foneemilise teadlikkuse arendamisele.

Kõne arendamiseks ja tegevuse tüübi muutmiseks viidi läbi motoorse kõne soojendus “Me ei kiirusta”. Õuemäng “Maa – Õhk – Vesi” aitas kaasa ka laste motoorsete aktiivsuste optimeerimisele, tähelepanu vahetuse arendamisele, reaktsioonikiiruse arendamisele ja silmaringi avardamisele.

Harjutus “Blots” aitas kaasa laste kujutlusvõime arengule, leevendas jäikust ja emotsionaalset stressi.

Kasutasin sotsio-mängutehnoloogia tehnikat: harjutuses “Lõigatud pildid” jagati lapsed paaridesse, näidates nende töövõimet mikrorühmades. See harjutus oli suunatud visuaal-kujundliku mõtlemise ja tervikliku taju arendamisele.

Tulemusliku tegevusena valmistasid lapsed oma sõbrale Pardipojale kingituse - helmed. Selle harjutuse eesmärk oli arendada käte peenmotoorikat.

Tunni lõpuosas viidi läbi refleksioon: lapsed rääkisid, kellega nad täna sõbraks said ja kuidas oma uut sõpra aitasid.

Tunni lõpetamise rituaalina kasutasin rituaali “Päikesekiired”, mis toetas ja säilitas laste koostöö ja hea tuju õhkkonna.

Terve tunni vältel olid lapsed protsessist vaimustuses ja huvitatud. Kellel oli raske, kasutati individuaalse vestluse tehnikat, abi saadi praktiliselt. Ta kasutas verbaalseid, visuaalseid ja praktilisi meetodeid, võttis arvesse tervist säästvaid tehnoloogiaid: lapsed olid liikumises, töötasid laudadel, vaibal. Arvan, et tunni tempo oli optimaalne, lapsed said määratud ülesannetega hakkama. Laste emotsionaalne seisund püsis kogu tunni vältel positiivsena.

Treenige võimet tunda ära emotsionaalset seisundit näoilmete järgi;

Aidake lastel isolatsioonist üle saada;

Arendada käte emotsionaalset, kognitiivset sfääri ja peenmotoorikat;

Kasvatage üksteise suhtes sõbralikku suhtumist.

Materjalid: erineva meeleoluga emotikonid; fotod inimestest, kelle nägudel on erinevad emotsioonid; muinasjutu kangelased; multikas "Väike pesukaru"; mandalad värvimiseks, paber, värvid, markerid, pliiatsid, käsnad.

Psühholoogi korrigeeriva ja arendava tunni kulg lasteaias

(Psühholoog tervitab lapsi ja ütleb neile, et täna lähevad nad Emotsioonide Kuninganna juurde rõõmupühale.)

Tere hommikust, kallid lapsed!

Kas meie rühmas on kõik korras?

Vaata enda ümber

Naeratage üksteisele.

Et keegi ei heiduks,

Olin õnnelik ja mängisin kõigiga!

Psühholoog. Mis tuju sul täna on? (Laste vastused.)

Queen Emotion kutsus meid rõõmupeole.

Harjutus "Vali puhkuseks emotsioon"

Eesmärk: aidata vähendada emotsionaalset stressi; õpetada lapsi väljendama oma emotsioone ja tundeid.

Psühholoog. Igaüks peab paigutama oma foto emotsioonide nurka, valides, kas olete rõõmsameelne - päikesele, kurb - piiskadele. tegevused lastega

Psühholoog. Lähme puhkama!

(Muusika saatel lähevad lapsed rõõmupühadeks emotsioonide kuningannale külla. Psühholoog ja lapsed tervitavad kuningannat.)

Psühholoog. Tere pärastlõunast, kuninganna, me tulime teie juurde rõõmupühale!

Kuninganna emotsioon (nutt). Ma ei saa puhkust alustada, sest kuri nõid rebis mu tujulille kõik kroonlehed ära ja võlus need ära.

Psühholoog. Ärge muretsege, kuninganna, meie lapsed on targad, kiire taibuga, nad suudavad loitsu murda. (Pärast ülesannete täitmist kinnitatakse iga kroonleht)

Kurbuse kroonleht.

Harjutus:

1. Tunne ära emotsioon (kurbuse emotsiooni on kujutatud liivaga klaasil).

2. Näita kurbust (lapsed näitavad).

3. Leia kurva näoga lapsed (pildid, millel on kujutatud erinevate emotsioonidega lapsi).

4. Harjutus "Kui ma olen kurb, siis ma..."

Vastuse valikud:

Korraldan sõpradega lõbusaid mänge;

Ma vaatan naljakat filmi;

Kuulan rõõmsat muusikat.

Viha kroonleht.

Harjutus:

1. Uurige emotsiooni (kirjutatud kivikeste abil liivale)

2. Näita välja viha (lapsed näitavad)

3. Leia sellise emotsiooniga muinasjututegelased;

class="eliadunit">

4. Harjutus “Viisid vihaga toimetulemiseks” (laste vastused):

Hingake paar korda sügavalt sisse;

Rebi ajaleht või purusta plastiliin, öeldes: “Jookse, vihasta, jookse!”;

Tehke füüsilisi harjutusi;

Löö patja, kujutades ette inimest, kes sind solvas;

Tõmba oma jalad põrandale;

Kinnitage küünarnukid peopesadega ja suruge tihedalt rinnale

Võtke stabiilse sõduri poos: seiske ühel jalal, painutage teist põlvest, laske käed mööda keha alla. Seisa niimoodi paar sekundit ja seejärel vaheta jalga;

Täida õhupall täis;

Viska pall vastu seina.

Hirmu kroonleht

Harjutus:

1. Multifilmi “Väike pesukaru” vaatamine

Pärast seda küsib psühholoog lastelt, mis aitas kährikul hirmust üle saada, mis oli tema hirmu juures naljakat, kutsub üles joonistama pesukaru nägu, millal ta kartsas ja millal ta oma hirmuga sõbrunes.

2. Näidake emotsiooni (lapsed näitavad)

3. Võimalused hirmust ülesaamiseks (laste vastused):

Hirm-hirm-õuduslugu,

Mine välja, mine välja:

Naera-naera-naera

Muutke ennast.

Üllatuse kroonleht.

Harjutus:

1. Joonistamine küünlaga (emotsiooni pilt tekib peale värvi pealekandmist)

2. Näita emotsiooni (lapsed näitavad).

Rõõmu kroonleht.

Harjutus:

1. Mandala joonistamine (soovitan lastel katsetada võluringi jõudu, värvida see erinevate värvidega, mida nad soovivad)

2. Näita emotsioone (lapsed näitavad)

3. Mäng “Kui sul on lõbus, tee seda...”

Psühholoog. Lapsed, Emotsioonide Kuninganna kutsub teid mängima väga lõbusat ja aktiivset mängu “Kui teil on lõbus, tee seda...”

Kui teil on lõbus, tehke seda – plaks-plaks (lapsed plaksutavad käsi)!

Kui teil on lõbus, tehke seda – stomp stomp (lapsed kõnnivad paigal)!

Kui elu on lõbus, naeratavad kõik üksteisele (lapsed pöörduvad ja naeratavad)!

Kui teil on lõbus, tehke seda - hüppa ja hüppa (lapsed hüppavad kohapeal)!

Peegeldus.

Psühholoog. Ja nüüd hoiame käest kinni ja igaüks räägib, mis talle Queen Emotionsi külastades meeldis, mis meelde jäi, mis oli huvitav.

Kas teie tuju on muutunud?

Kui see on muutunud, korraldage oma foto ümber.

Lahkuminek.

Sekrier Alla Ivanovna, hariduspsühholoog, MBDOU nr 75, Norilsk

1. Mäng "Tervitus" (K. Fopel)

Sihtmärk: soodsa psühholoogilise kliima, üksteise aktsepteerimise õhkkonna, konfliktivaba suhtlemise meeleolu ja eneseregulatsiooni arendamise loomine.

Psühholoog: Poisid, iga kord, kui me teid ebatavaliselt tervitame. Täna tervitame üksteist erilisel viisil. Kõnnite mööda tuba ringi ja surute vaikselt, sõnagi lausumata üksteise kätt. Ma ütlen teile täpselt, kuidas üksteist tervitada.

  • Nagu sõber, keda pole ammu nähtud;
  • Olulisena - tähtis inimene;
  • Maailmameistrina;
  • Eaka inimesena;
  • Nagu su ema;
  • Nagu armastatud vanaema;
  • Rühmaõpetajana.

2. Mäng "Kortsud"

Sihtmärk: Pingete leevendamine.

Psühholoog: Poisid, hingake mitu korda sisse ja välja. Sisse-välja hingata, sisse-välja hingata. Ja viimast korda - sisse ja välja hingata. Suurepärane... Naeratage laialt oma parempoolsele naabrile ja nüüd ka vasakpoolsele naabrile. Kortsutage oma otsaesist - üllatute, kortsutate kulme - saate vihaseks, kirtsutage nina - teile ei meeldi midagi. Lõdvestage oma näolihased, teie nägu on rahulik. Tõstke ja langetage oma õlad. Sissehingamine-väljahingamine, sisse-väljahingamine, sisse-väljahingamine. Hästi tehtud!

3. Mäng "Predator"

Sihtmärk: lihaspingete vähendamine, agressiivsete laste käitumise korrigeerimine, agressiivsuse vähendamine.

Psühholoog: Ja nüüd soovitan teil muutuda mingiks kiskjaks (tiiger, lõvi, hunt, ilves). Seisake üksteise vastas ja hakake üksteisele oma jõudu ja julgust näitama. Näidake, kui tugev, julge ja julge te olete. No rahunege nüüd maha, austate teineteise jõudu.

4. Mäng "Nimekõne" (Kryazheva N. L.)

Eesmärk: eemaldada verbaalne agressioon, aidata lastel väljendada viha vastuvõetaval kujul.

Psühholoog: Poisid, kes annavad palli ümber, nimetagem üksteist erinevateks kahjututeks sõnadeks (tingimus, milliseid nimetusi saab kasutada, räägitakse eelnevalt läbi. Need võivad olla köögiviljade, puuviljade, seente või mööbli nimetused). Iga pöördumine peaks algama sõnadega: "Ja sina, ..., porgand!" Pidage meeles, et see on mäng, nii et me ei solvu üksteise peale. Lõpuringis tuleks naabrile kindlasti midagi ilusat öelda, näiteks: “Ja sina, ..., päikest!”

5. Mäng “Küsi mänguasja”- verbaalne variant (Karpova B.V., Lyutova E.K., 1999)

Sihtmärk:õpetada lastele tõhusaid suhtlemisviise.

Rühm jaguneb paarideks, üks paariliikmetest (osaleja 1) võtab üles mõne eseme, näiteks mänguasja, märkmiku, pliiatsi vms. Teine osaleja (osaleja 2) peab seda eset küsima.

Sa hoiad käes mänguasja (märkmik, pliiats), mida sa tõesti vajad, aga seda vajab ka su sõber. Ta küsib sinult seda. Proovige mänguasja alles hoida ja andke see ära ainult siis, kui soovite seda tõesti teha. Noh, peate valima õiged sõnad ja proovima mänguasja küsida, et nad selle teile annaksid. Seejärel vahetavad osalejad 1 ja 2 rollid.

6. Lõõgastusharjutus “Puhka metsas” (kasutades “Waterfall” paneeli sensoorse ruumi seadmeid)

Poisid, nüüd puhkame. Heitke mugavalt pikali, sulgege silmad ja kuulake mu häält. Kujutage ette, et olete ilusal suvepäeval metsas. Sinu ümber on palju kauneid taimi ja erksavärvilisi lilli. Tunned end täiesti rahulikult ja õnnelikuna. Mõnus värskuse ja jõulisuse tunne katab kogu keha: otsaesist, nägu, selga, kõhtu, käsi ja jalgu. Tunned, kuidas su keha muutub kergeks, tugevaks ja kuulekaks. Tuul puhub kehasse kerge värskusega. Õhk on puhas ja läbipaistev. Hingake kergelt ja vabalt. Meeleolu läheb rõõmsaks ja rõõmsaks – tahaks püsti tõusta ja end liigutada. Avame silmad. Oleme täis jõudu ja energiat. Proovige seda tunnet kogu päeva jooksul säilitada.

Peegeldus. Kas teile meeldis tegevus? Mis on kõige, kõige vähem? Mis tuju sul on?

Hüvastijätu rituaal. Nad naeratasid üksteisele ja soovisid head tuju.

Sellega meie õppetund on lõpetatud, suur aitäh teile kõigile!